»V tem prvencu o ženski, ki jo muči krivda preživele, so grozote leta 2004 opisane z velikim zamahom … v njem najdemo osupljive opise otoškega življenja … Tara Menon pripoveduje zgodbo samozavestno in s stilom.«
Sunday Times
Osupljiv in globoko ganljiv literarni prvenec o žalosti, izgubi in ženskem prijateljstvu, ubesedenem na ozadju dveh katastrofalnih naravnih nesreč.
Ko šestletna Marissa izgubi mamo, jo oče odpelje na tajski otoček v Andamanskem morju. Tam se spoprijatelji z Arielle, s katero raziskujeta krhke čudeže tamkajšnjih gozdov, koralnih grebenov in plaž. Naučita se zadrževati dih po več minut in se potapljati v morske globine, elegantno usklajeni kot mante, ki jih spoznata in jim dasta imena. Nato, dan po božiču leta 2004, ko cunami v Indijskem oceanu doseže kopno, ju prvi val odnese s seboj in loči.
Osem let kasneje Marissa živi v New Yorku. Cele dneve se klati po mestu, ponoči pa išče tolažbe v posteljah neznancev. Medtem ko se mesto pripravlja na uničujoče neurje, Marissa razmišlja o svoji preteklosti in spoznava, kako preživeti v negotovem svetu.
Pod vodo je zgodba o prijateljstvu in žalosti, pa tudi o ekoloških spremembah in naravnih nesrečah. Je razmislek o izgubi, poklon našim umirajočim oceanom in gozdovom ter ljubezensko pismo izginjajočim koralnim grebenom.
- eden najboljših prvencev 2026, več kot 30 prodanih pravic
- v izboru velikega števila knjižnih klubov
- najboljši prvenec po izboru revije Vogue
AVTORIČINE BESEDE KNJIGI NA POT: Moje raziskovanje za to knjigo je bilo poglobljeno in raznoliko – brala sem meteorološka poročila, akademske raziskovalne članke, poročila IPCC, potovala na Tajsko, se seznanila s prvoosebnimi pričevanji preživelih cunamija, preučila časopisne članke o cunamiju leta 2004 in orkanu Sandy, brala poljudnoznanstveno literaturo o invazivnih vrstah in izgubi biomase, gledala dokumentarne filme o deževnih gozdovih in koralnih grebenih.
Točno se spomnim, kje sem bila, ko sem dobila prvo elektronsko sporočilo od Sebastiana Godwina. Končalo se je z besedami: »Če že imate literarnega agenta, sreča zanj.« Nisem ga imela – sreča zame.





